Jak vytvořit originální a nezaměnitelný název s. r. o.?

Cesta k úspěchu

Přidal marketa, dne 2. 12. 2015,  0x


Založení společnosti s ručením omezeným je v současnosti stále častějším a oblíbenějším způsobem, jak začít vlastní byznys. Jedním z hlavních důvodů toho je snížení povinného kapitálu z dvou set tisíc na 1 korunu. Dalším důvodem je charakter společnosti s ručením omezeným. Jednoduše řečeno, v Českých podmínkách nenajdete lepší formu společnosti pro rozjezd svého podnikání. Avšak založení společnosti s. r. o. není jen o vkladu, ale také o vyřízení veškerých náležitostí, o nichž vás budeme informovat v následujících článek. První článek hovoří o prvním kroku na seznamu a tím je výběr názvu pro vaši společnost.

Zákonná úprava výběru názvu

Jakmile se rozmyslíte, v čem byste chtěli podnikat, a vytvoříte podnikatelský plán, můžete se pustit do zakládání společnosti. Postup při založení sro by měl být zahájen výběrem vhodného názvu pro vaši společnost. Název by měl odpovídat ustanovení § 132 nového občanského zákoníku. Neměl by tedy být zaměnitelný s jiným názvem jiného podnikatele zapsaným v obchodním rejstříku. Dále musí být název dostatečně rozlišný a naopak nesmí být klamavý.

Co dělat, aby byl název nezaměnitelný?

Podmínka nezaměnitelnosti se zprvu bude zdát jako jednoduché pravidlo, které splníte levou zadní. Jakmile však začnete název ověřovat, zjistíte, že existuje velké množství firem i velké množství názvů a že být originální není hračka. Při posuzování nezaměnitelnosti je rozhodující to, jestli se jméno shoduje či jen nepatrně odlišuje v určité výrazné části s obchodním jménem jiného podnikatele.

Při tvorbě názvu mějte na paměti, že vám nepostačí jméno odlišit pouze rozdílným dodatkem označujícím právní formu společnosti (místo a. s. vybrat s. r. o.). Stejně tak vám nepostačí změnit velikost písmen. To znamená, že jméno firmy napsané jako „Jméno“ je to stejné jako „JMÉNO“. Taktéž vám nepostačí změnit jedno jediné písmeno oproti jménu již zapsanému. V neposlední řadě jméno dostatečně neodlišíte ani uvedením sídla.

Jak název vybrat?

Pravidlem číslo jedna při tvorbě jména je, nezapomenout na dodatek označující právní formu. U společnosti s ručením omezeným máte na výběr: s. r. o., spol. s. r. o. Podle práva České republiky můžete název tvořit buď formou jmennou, věcnou, fantazijní či kombinovanou. V prvé řadě jméno vaší firmy může podle jmenného názvu nést například vaše jméno či jména společníků (Josef Novák, s. r. o.). Za druhé název vaší firmy může mít podobu věcnou, tedy může označovat činnost vaší společnosti (Květinářství, spol. s. r. o.). Název fantazijní neoznačuje žádnou věc ani jméno (ABC, s. r. o.). Název kombinovaný je nejčastější a představuje kombinaci výše uvedených forem (například Truhlářství Adam Nový, s. r. o.).

Ověření jména společnosti

Postup při založení sro a výběr jména není jen o nezaměnitelnosti, ale také o jejím ověření. Název společnosti můžete ověřit například na stránkách www.justice.cz. Kromě stejného názvu zkontrolujte i společnosti s názvem podobným. Do vyhledávače zadejte 3 až 5 písmen z vašeho vytvořeného jména a počkejte, co se vám ukáže.

S ohledem na to, že tvorba názvu a jeho ověření je procesem celkem zdlouhavým, vyplatí se vám vybrat raději více názvů. Může se totiž stát, že než přijdete se zápisem společnosti, někdo vás stihne předběhnout.

Zápis do rejstříku

Jakmile si vším projdete a budete chtít název své společnosti zapsat, pak jste téměř u cíle. I v cíli se však mohou vyskytnout překážky. Jednou z nich je špatně napsané jméno. Abyste se této nepříjemnosti vyhnuli, máme pro vás pár tipů. Zkratky s. r. o. a spol. s. r. o. se od jména oddělují čárkou. Jestliže jsou uprostřed věty, pak se oddělují čárkou z obou stran. V dodatcích označujících právní formu následuje za tečkou vždy mezera. Mezera by měla být velké ¼ čtverčíku. Toto pravidlo se však nedodržuje.

Rada na závěr při zápisu buďte pečlivý, nechcete se přeci přepsat a následně používat vytoužené jméno s chybou. A v příštím článku se pobavíme o výběru sídla společnosti.Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.