Jak získat frančízu?

Nápady na podnikání

Přidal marketa, dne 21. 12. 2015,  0x


V předchozím článku jsme se bavili o tom, proč podnikat s frančízou, jaké výhody a naopak jaké nevýhody se s ní pojí. V dnešním článku se zaměříme na to, jak frančízu získat a jak s ní začít podnikat. Pokud vás zajímá, jak podnikat bez vlastního nápadu v byznyse, s nímž mnozí uspěli, a pod značkou, která je na trhu známá, pak si přečtěte následující článek.

Kolik frančíza stojí?

První důležitá informace, na jejímž základě si mnozí podnikání s frančízou rozmyslí, se týká ceny čili finančních nákladů. Franchisant (příjemce frančízy) musí franchisorovi (poskytovateli frančízy) zaplatit jednorázový poplatek za poskytnutí licence. Výše poplatku se může lišit podle daného podniku a podle jeho rozsahu. Obecně se poplatek pohybuje od 10 000 Kč do 15 milionů Kč.

V průběhu provozování frančízy, pak musí příjemce odvádět poskytovateli smluvené procento z obratu. Z předcházející věty vyplývá, že výše odvodu z obratu vyplývá ze smlouvy, stejně tak jako doba odvodu (může se platit měsíčně či čtvrtletně). Obecně se však jeho výše pohybuje od 1 % do 7 %, může jít i o rozmezí 1 % až 15 %. Tak jako se od dané značky a oboru podnikání odvíjí jednorázový poplatek, odvíjí se od nich i výše úplaty.

Na jak dlouho frančízu získáte?

Další důležitou informací je, na jak dlouho můžete vlastně takovou frančízu získat. Podle výše jednorázového poplatku by se mnohdy mohlo zdát, že si ji platíte navždy. Pravdou však je, že franchisovou licenci nelze získat na dobu neurčitou. To ale neznamená, že s každou licencí (jejím prodloužením) budete muset hradit jednorázové poplatky.

Doba platnosti licence se opět odvíjí od oboru podnikání a také od výše investičních výdajů potřebných k zahájení činnosti. Doba platnosti licence se pak většinu pohybuje od 2 do 20 let. Nejčastěji se však setkáte s licencí na 5 let. Na druhou stranu se nepředpokládá, že by mělo jít o krátkodobý smluvní vztah. Licence se ale neprodlužuje automaticky. Poskytovatel frančízy si vyhrazuje právo nepokračovat s tím, kdo porušuje smlouvu, neplní povinnosti či nedodržuje termíny. Na druhou stranu s úspěšným franchisantem bude mít poskytovatel frančízy pravděpodobně zájem o prodloužení licence.

O koho mají poskytovatelé zájem?

Franchisoři mají většinou zájem o lidi s obchodním talentem, zkušenostmi v daném oboru a schopností vést kolektiv. S ohledem na jednorázové poplatky požadují, aby byli franchisanti kapitálově vybavení. Požadována také bývá schopnost vzdělávat se či možnost projít náročným tréninkem. Někteří poskytovatelé vyžadují také možnost navštívit příjemce na místě.

 Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.