Jak vybrat vhodného zaměstnance?

Volná diskuze a nezařazené

Přidal marketa, dne 18. 12. 2015,  0x


Hledáte nového zaměstnance a rozhodujete na základě personalistiky nebo podle svého nejlepšího úsudku? Věříte v to, že když přijmete někoho ambiciózního, uděláte pro svoji firmu to nejlepší? Dříve se to tak bralo. Dnes však můžeme nahlédnout pod pokličku a zjistit si o svém budoucím zaměstnanci co nejvíce. Musíte si však dát pozor na porušování jeho soukromí. Ale od toho jsou tu sociální média!

Dříve se zaměstnanci přijímali podle nejlepšího úsudku zaměstnavatele a personalisty, jinak také řečeno podle schopností, vzdělání a praxe uchazeče. Jenže dříve byli lidé rozumní, ochotní, pracovití, nezištní a loajální. Bohužel dnes je tomu trošku jinak. Lidé jsou jiní než před lety a tím pádem bychom měli změnit postup jejich přijímání.

V čem je zakopaný pes?

Problém spočívá například v oné ambicióznosti, která dříve bývala ceněná. Dnes se však namísto toho hledá férovost a kolegiálnost, neboť ambiciózní je každý druhý. Bohužel ambicióznost už není tím, čím bývávala. Dnes se pod ambiciózností skrývá kariérista, který vidí jen výsledek a cíl svého kariérního plánu, nikoli píli a pracovitost, která k tomu musí být vynaložena.

Ani život není přeci jen honem za tou nejlepší kariérou. Jde spíše o to pracovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, práci si užívat a dělat to, co vás baví.

Zoufalá doba vyžaduje zoufalé činy. V okamžiku, kdy si vyberete hrstku těch nejvhodnějších uchazečů, možná byste si je měli proklepnout, pokud si nejste zcela jisti svým rozhodnutím nebo spíše schopnostmi a povahou vašeho uchazeče.

Řešení na dosah ruky – sociální sítě

Řešením je uchazeče si proklepnout. Před pár lety to nebylo potřeba a ani by to nebylo legální. Dnes, tedy v době, kdy lidé o sobě zveřejňují i ty nejintimnější informace na sociálních sítích, které jsou veřejně přístupné, a kdokoli chce, si je může prohlédnout, není proklepnutí a zjišťování o soukromí jedince ničím nelegálním. Vždyť onen jedinec sám poskytl informace veřejnosti.

Možnost číslo 1 – LinkedIn

První a více profesionální možností je LinkedIn, který využije až 9 z 10 personalistů či zaměstnavatelů.

Druhá možnost – Facebook, Twitter, aspol.

Facebook si projíždí zhruba 30 % personalistů.

Proč?

Sociální sítě jsou skvělou možností, jak si proklepnout uchazeče o místo ze všech stránek. O člověku dost vypovídají jeho fotky, statusy i komentáře od druhých lidí.

Rada pro uchazeče

Jak jste již pochopili, velké procento zaměstnavatelů si prohlíží vaše profily na sociálních sítích. Proto je dobré si při jejich vytváření dát trochu té práce, stejně tak, jako při tvoření životopisu.

Životopis by měl být profesionálním průřezem vašeho života. Profil na sociální síti je odrazem vaší povahy, charakteru a také důkazem pravdivosti vašich tvrzení.

 Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.