Jak na pozastavení živnosti a následné obnovení pozastavené živn

Zákony, úřady, účetnictví

Přidal marketa, dne 25. 11. 2015,  0x


Živnost není pouze o jejím založení a následném provozování. Čas od času se může komukoli z nás stát, že musí svoji živnost přerušit (pozastavit). Po čase a odpadnutí překážek se pak můžeme naopak rozhodnout pozastavenou živnost obnovit. Jenže kdo se v tom má vyznat? Jak se živnost pozastavuje a obnovuje? Pokud i vy tápete, pak si přečtěte následující článek, ve kterém se podíváme jak na přerušení (pozastavení) živnosti a následné obnovení pozastavené živnosti.

Jak na pozastavení živnosti

Potřebujete na čas přestat podnikat? Budete nastupovat na mateřskou dovolenou, jste dlouhodobě nemocní nebo chcete vycestovat do zahraničí? Ať je váš důvod k přerušen podnikání jakýkoli, bude vás určitě zajímat jak na to. Pokud se chcete k podnikání po čase vrátit, pak zapomeňte na zrušení živnosti. Lepší volbou je její pozastavení, neboli přerušení. Pozastavení vás navíc vyjde levněji, neboť za obnovení pozastavené živnosti nezaplatíte nic, ale ohlášení nové živnosti by vás přišlo na 1000 Kč.

Musíte pozastavení živnosti oznamovat?

Svůj úmysl o přerušení živnosti nemusíte živnostenskému úřadu oznamovat. Pravdou však je, že  oznámení o přerušení živnosti je výhodou, neboť vyplnění jednoho formuláře vás zbaví některých povinností.

Svůj úmysl pak musíte sdělit předem. Na oznámení o přerušení uveďte datum ukončení přerušení. Samotná doba přerušení není omezena časovým limitem. Datum počátku přerušení není potřeba na oznámení psát, přerušení totiž započne dnem doručení oznámení. Pokud však chcete, aby byla vaše živnost přerušena později, pak na oznámení raději datum plánovaného přerušení napište.

Pozastavení živnosti u zdravotní pojišťovny a OSSZ

Pozastavení živnosti oznamte nejen svému živnostenskému úřadu, ale také své zdravotní pojišťovně a příslušnému úřadu OSSZ. Pokud pozastavení živnosti neoznámíte, pak byste nadále museli platit vyměřené zálohy na zdravotní a sociální. Na OSSZ pozastavení živnosti nahlaste nejpozději do osmého dne měsíce následujícího po měsíci, ve kterém jste živnost pozastavili. Na zdravotní pojišťovnu pak zajděte do osmi dnů od samotného pozastavení.

Na druhou stranu podáním jednotného registračního formuláře na živnostenský úřad zabijete dvě mouchy jednou ranou, tedy spíše tři mouchy jednou ranou, neboť ohlásíte pozastavení živnosti na všechny úřady jedním oznámením.

Obnovení pozastavení živnosti

Pozastavenou živnost pak můžete obnovit, kdykoliv budete potřebovat či kdykoliv se vám to bude hodit. Jestliže jste však oznámili datum ukončení přerušení společně s oznámením o přerušení, pak živnost obnovte k tomuto datu. A jak se pozastavená živnost obnovuje? Stačí podat změnový list na kterýkoli živnostenský úřad. Opět můžete zajít na každý úřad (živnostenský úřad, zdravotní pojišťovna a OSSZ) zvlášť, nebo vše vyřídit pouze prostřednictvím živnostenského úřadu.Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.